Podczas XLIII sesji Rady Gminy Blizanów 24 listopada podjęto uchwały według wcześniej przyjętego porządku, w sprawie:
• uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla wybranych terenów w obrębach ewidencyjnych Brudzew i Korab w gminie Blizanów – autorstwa Ryszarda Kajetańczyka. Obszar opracowania planu obejmuje wybrane tereny w obrębach ewidencyjnych Brudzew i Korab o łącznej powierzchni ok. 326,7 ha które w większości stanowią prywatne tereny rolne. Głównym celem podjęcia opracowania planu było pozostawienie istniejących terenów rolnych i leśnych w dotychczasowym użytkowaniu (bądź dopuszczenie realizacji zalesień). W celu ochrony wartościowych terenów rolnych i leśnych wchodzących w skład istniejącej Strefy Ekologicznej Doliny Prosny, ustalono na całym terenie objętym planem zakaz budowy. Uwzględnione zostały wymagania ładu przestrzennego oraz efektywnego gospodarowania przestrzenią jak i walory środowiskowe tej przestrzeni. Wskazano tereny rolnicze oznaczone symbolem R, tereny lasów oznaczone symbolem ZL, tereny rolnicze z dopuszczeniem zalesień oznaczone symbolem RZL, tereny wód powierzchniowych, śródlądowych oznaczone symbolem WS, teren drogi publicznej lokalnej oznaczony symbolem KDL oraz tereny istniejących dróg wewnętrznych (KDW). Ze względu na ustalony na terenie objętym planem zakaz zabudowy, nie ustalono parametrów jej kształtowania.
• Gminnego Programu Opieki nad Zabytkami Gminy Blizanów na lata 2022-2025 – autorstwa Mateusza Wrześniewskiego,
• zmiany uchwały nr XI/94/2019 Rady Gminy Blizanów z dnia 27 września 2019r. w sprawie regulaminu wynagradzania nauczycieli zatrudnionych w szkołach i przedszkolach dla których organem prowadzącym jest Gmina Blizanów,
• określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości na rok 2023,
• obniżenia średniej ceny skupu żyta, przyjmowanej jako podstawę obliczania podatku rolnego na obszarze Gminy Blizanów na rok 2023 z ustalonej przez Główny Urząd Statystyczny 74,05 zł do kwoty 60,00 zł za 1 dt. Podatek rolny na 2023 r. dla gruntów gospodarstw rolnych wyniesie więc 150, 00 zł z ha przeliczeniowego.

Rada obniżyła również ustawowe maksymalne stawki podatku od nieruchomości. Podatek ten przedstawia się następująco:
1)    od gruntów
a) związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, bez względu na sposób zakwalifikowania w ewidencji gruntów i budynków 0,95  zł od 1 m2 powierzchni (ustawowa maksymalna stawka –  1,16 zł)
b) pod wodami powierzchniowymi stojącymi lub wodami powierzchniowymi płynącymi jezior i zbiorników sztucznych - 5,79 zł od 1 ha powierzchni (ustawowa maksymalna stawka – 5,79 zł)
c) pozostałych, w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej, statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego 0,38 zł od 1 m2 powierzchni (ustawowa maksymalna stawka – 0,61 zł),
d) niezabudowanych objętych obszarem rewitalizacji – 3,81 zł od 1 m2 powierzchni (ustawowa maksymalna stawka – 3,81 zł)
2)     od budynków lub ich części:
a) mieszkalnych 0,66 zł od 1 m2 powierzchni (ustawowa maksymalna stawka – 1,00 zł)
c) zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu kwalifikowanym materiałem siewnym 13,47 zł od 1 m2 powierzchni użytkowej (ustawowa maksymalna stawka – 13,47 zł)
d) związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych w rozumieniu przepisów o działalności leczniczej, zajętych przez podmioty udzielające tych świadczeń - 5, 31 zł od 1 m2 (ustawowa maksymalna stawka – 5,87 zł)
e) pozostałych, w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego poprzez organizacje pożytku publicznego 5, 18 zł od 1 m2 powierzchni użytkowej (ustawowa maksymalna stawka – 9,71 zł)
f) od budowli 2% ich wartości

• określenia wysokości stawek podatku od środków transportowych na rok 2023 – uległy podwyższeniu o 15% w porównaniu do stawek obowiązujących w 2022r.

• górnych stawek za usługi w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości na terenie Gminy Blizanów oraz opróżniania zbiorników bezodpływowych lub osadników w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków i transportu nieczystości ciekłych,
• wyboru metody ustalenia opłaty oraz ustalenia stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi: 28 zł miesięcznie od jednego mieszkańca, określa się miesięczną stawkę  podwyższonej opłaty jeśli właściciel nieruchomości nie wypełnia obowiązku zbierania odpadów komunalnych w sposób selektywny w wysokości 56 zł (100% stawki podstawowej), zwalnia się z części opłaty właścicieli nieruchomości zabudowanej budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi kompostujących bioodpady, stanowiące odpady komunalne w kompostowniku przydomowym – kwota zwolnienia 3 zł miesięcznie od jednego mieszkańca tj. 25 zł . Zachowana jest zniżka dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny 2,5 zł.
• ustalenia stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi za pojemnik lub worek o określonej pojemności, przeznaczony do zbierania odpadów komunalnych na terenie nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne,
• zmiany uchwały nr XIX/176/2020 Rady Gminy Blizanów z dnia 15 czerwca 2020r. w sprawie określenia wzoru deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi składanej przez właścicieli nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne,
• uchwalenia rocznego programu współpracy Gminy Blizanów z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust.3 ustawy z 24 kwietnia 2003r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie (Dz.U. z 2022r. poz. 1327 z późn. zm.) na 2023r.,
• rozpatrzenia petycji w sprawie utworzenia Młodzieżowej Rady Gminy,
• zmiany budżetu Gminy Blizanów na 2022 rok oraz Wieloletniej Prognozy Finansowej Gmina Blizanów na lata 2022-2030.
Przyjęto informację o stanie realizacji zadań oświatowych w roku szkolnym 2021/2022 w Gminie Blizanów oraz Informację Wójta Gminy i Przewodniczącego Rady Gminy o złożonych oświadczeniach majątkowych za 2021 rok.