Rok temu 9 listopada odbyła się uroczystość nadania Szkole Podstawowej w Rychnowie imienia Polski Niepodległej i poświęcenia sztandaru szkoły. W tym roku po raz pierwszy szkoła obchodziła więc swoje święto połączone z uroczystym otwarciem nowej części budynku. Budowę wartości 300 tys. zł sfinansowała Gmina Blizanów.
Uroczystość rozpoczęła msza św. w Kościele pw. Wszystkich Świętych w Rychnowie, którą odprawił ks. Przemysław Krzywański - proboszcz rychnowskiej parafii. Podczas niej zostały poświęcone krzyże, które następnie powieszono w dwóch nowych salach lekcyjnych, które również zostały poświęcone. Prace remontowe sfinansowane przez rychnowskie stowarzyszenie dotyczyły: gabinetu dyrektora, pokoju pedagoga, sekretariatu, szatni, korytarza. Do nowej  dobrze wyposażonej sali biologiczno-chemicznej zakupiono też 75 calowy monitor interaktywny w ramach rządowego programu „Aktywna tablica”. Od tego roku szkolnego działalność rozpoczęła również biblioteka szkolna. O pracach remontowych mówił Jakub Pokojowczyk – dyrektor rychnowskiej szkoły, prowadzonej przez miejscowe stowarzyszenie od 2012r. Przytoczył też stare zapisy z kronik szkolnych, kiedy to społeczność szkolna borykała się z niedostatkami materialnymi i przeżywała trudny czas II wojny światowej.
Ważnym wydarzeniem podczas uroczystości w szkole było wspólne odśpiewanie czterech zwrotek Mazurka Dąbrowskiego  w ramach akcji „Szkoła do hymnu”. W części artystycznej zaprezentowali się starsi uczniowie rychnowskiej szkoły, przygotowani przez polonistę Tomasza Zdanowicza.
Zarząd Rychnowskiego Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci i Młodzieży przygotował specjalne podziękowania dla: Sławomira Musioła – wójta gminy Blizanów, Jana Wojtyły – przewodniczącego Rady Gminy Blizanów, Zbigniewa Prusa - byłego radnego i Grzegorza Słodkowskiego – obecnego radnego tego okręgu, Janusza Nowaka – kierownika referatu inwestycji UG Blizanów. Jakub Pokojowczyk – dyrektor rychnowskiej szkoły i Emilia Kulas – członek zarządu stowarzyszenia wręczyli szczególne podziękowanie Ewie Prus – prezes stowarzyszenia.
Z grona zaproszonych gości głos zabrali: Violetta Słupianek - dyrektor kaliskiej delegatury Kuratorium Oświaty w Poznaniu i Jarosław Wujkowski – dyrektor Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Kaliszu.