Na zaproszenie Gminnej Biblioteki Publicznej w Blizanowie 10 kwietnia w Szkole Podstawowej w Blizanowie gościła Katarzyna Stachowicz-Gacek – pisarka, autorka scenariuszy. Z wykształcenia psycholog opublikowała sześć książek w duecie ze swoją koleżanką Agnieszką Szczepańską - trzy kryminały: bestsellerowy „Zabójczy spadek uczuć” (2008), „Zielony trabant” (2008), „Dogrywka” (2009), oraz trylogię na podstawie serialu „Przeznaczenie”: „Mag i diabeł”, „Wisielec i księżyc”, „Moc i cesarzowa”. W zbiorze „Mogliby w końcu kogoś zabić” (2010), zawierającym opowiadania najpoczytniejszych polskich autorów kryminalnych, pojawiło się jej opowiadanie indywidualne. Jest współautorką (z Magdalena Nieć, Adam Wojtyszko) scenariusza filmu „Za niebieskimi drzwiami”(2016) i „Czarny młyn” (2018 r.) również według powieści Marcina Szczygielskiego. Wspólnie z Markiem Kamińskim – słynnym podróżnikiem i polarnikiem (pierwszy na świecie zdobył w jednym roku dwa bieguny Ziemi bez pomocy z zewnątrz: 23.05.1995 r. wraz z Wojciechem Moskalem dotarł na biegun północny, a 27.12. 1995 r. zdobył samotnie biegun południowy; zasłynął także z podróży na bieguny z niepełnosprawnym chłopcem - Jasiem Melą) napisała przygodową książkę dla dzieci „Marek i czaszka jaguara” (2017). Podróżnik twierdzi, że gdyby nie podróż do Meksyku, którą odbył mając 21 lat, nie byłoby zdobycia biegunów. Przeżył wówczas w dżungli bliskie spotkanie z jaguarem. Dostał niejako drugie życie, co dodało mu odwagi w podejmowaniu decyzji. Słuchając opowieści o cywilizacji Majów, zaczął myśleć o filozofii. Ta wspólna książka, która ukazała się nakładem wydawnictwa „Znak Emotikon” rodziła się przez 2 lata. Natomiast ostatnią książkę z filmu, która jeszcze nie została wydana, autorka napisała sama przez 1,5 miesiąca. Scenariusze poprawia się o wiele dłużej niż książki, zajmują więc czasem kilka miesięcy, a nawet lat.  O ile książka powstaje dla czytelnika, o tyle scenariusz jest pisany dla ekipy filmowej, tak żeby każdy z planu wiedział, co ma robić. Strona książki to około trzy zdania w scenariuszu. Uczestnicy spotkania w Blizanowie jako pierwsi mogli obejrzeć zdjęcie stworzonego komputerowo płonącego młyna z filmu, który będzie kręcony jeśli wszystko dobrze pójdzie latem tego roku. Efekty specjalne „niebieskiego świata” przyczyniły się z pewnością do popularności filmu, w którym zagrała Ewa Błaszczyk – założycielka fundacji „Akogo?”.
Z pytań zadanych przez uczniów SP w Blizanowie i Jankowie Pierwszym można się było dowiedzieć o ulubionych pisarzach naszego gościa (Zbigniew Nienacki, Alfred Szklarski), sentymencie do książki „Życie wśród dzikusów” Shirley Jackson, inspiracjach twórczych. Według autorki ośmiu książek najtrudniej jest zacząć pisać i uwierzyć w to, że nam się uda.