Na zaproszenie starosty kaliskiego - Krzysztofa Nosala od 4 sierpnia do powiatu kaliskiego przyjechała grupa dzieci polskiego pochodzenia z terenu Naddniestrza (Mołdawia). Przed zaborami przebiegała tam południowo-wschodnia granica Polski. Stąd też na tym obszarze, wciąż zamieszkuje duża ilość Polaków i kultywowane są tradycje polskie, w tym nauka języka polskiego. W zeszłym roku, przedstawiciele powiatu kaliskiego (w tym Sławomir Musioł – wójt gminy Blizanów) przebywali z wizytą na tych terenach i mogli zaobserwować, w jak trudnych warunkach żyje Polonia z Naddniestrza. Brakuje tam wielu podstawowych elementów niezbędnych do codziennego funkcjonowania, takich jak choćby zorganizowany system pomocy społecznej i zdrowotnej. Ludność polskiego pochodzenia najczęściej żyje w ubóstwie, gromadząc się w okolicach parafii i szkół. Władze powiatu postanowiły, że będą pomagać tamtejszej ludności polonijnej. W ostatnim czasie przekazano już dary: artykuły medyczne, szkolne, a także polskie podręczniki i książki. Teraz z kolei zaproszono do Polski blisko 40-osobową grupę dzieci polskiego pochodzenia z Naddniestrza, które będą mogły spędzić w Polsce dwa tygodnie, poznając polską kulturę, odwiedzając gminy powiatu kaliskiego, a także sąsiednie. Dzieci dzięki temu mogą naocznie zobaczyć jak wygląda życie w Polsce, poznać najważniejsze obiekty i atrakcje zlokalizowane głównie w powiecie i okolicach, a przede wszystkim oderwać się od trudnej  rzeczywistości, z którą na co dzień się zmagają. Zaproszenie dzieci było możliwe dzięki pomocy gmin powiatu kaliskiego: Ceków-Kolonia, Blizanów, Koźminek, Lisków, Godziesze Wielkie, Brzeziny, a także gminy Gołuchów i miasta Uniejów oraz darczyńców (Aleksandra Wróblewska - gospodarstwo ogrodnicze z gminy Opatówek, Colian Sp. z o.o. , Aquapark sp. z o.o., Nestle Polska o/Kalisz, Piekarnia Godziesze, Tłocznia Soków Płonka, Piekarnia Kuberacki, Piekarnia Olszyna, Zakłady Mięsne Werbliński, Masarnia Koźminek, Zakład Mięsny Tomasz Łucyk, WPPH „ELENA”  Import - Export  Franciszek Siegień, Gospodarstwo Ogrodnicze Krzysztof Chenczke, Firma „STAN”.
9 i 10 sierpnia to dni, kiedy czas grupie z  Naddniestrza organizowała gmina Blizanów. Mimo upału podążano śladami pierwszych Piastów, zwiedzając Ostrów Lednicki, Biskupin i katedrę w Gnieźnie. Drugiego dnia zwiedzanie zaczęło się od szkół w Blizanowie i Jankowie Pierwszym, przedszkola w Piotrowie, grupy producenckiej Chenczke&Janas w Łaszkowie i gospodarstwa ogrodniczego Kazimierza Janasa w Blizanówku. Dalej był: Ostrów Wielkopolski, lotnisko Michałków i Górecznik.
Przypomnijmy, że 22 kwietnia br. w sali OSP w Rychnowie piętnastoosobowa delegacja z Naddniestrza (w tym dyrektorka tamtejszej szkoły - Antonina Pietrasz, która gości też teraz) uczestniczyła w spotkaniu z wójtem gminy Blizanów – Sławomirem Musiołem oraz Kołem Gospodyń Wiejskich z Bogucic, Młodzieżową Orkiestrą Dętą OSP Rychnów i zespołem wokalnym „Dynamitki”. Była to część projektu realizowanego przez Towarzystwo Kulturalne „Echo Pyzdr”. Od 2013 r. gmina Blizanów ma podpisaną umowę o współpracy z gminą Mitok w Mołdawii. Wieś Słoboda Raszków obecnie wieś liczy ok. 700 mieszkańców różnych narodowości: Polacy, Ukraińcy, Rosjanie, Mołdawianie. Oficjalnie Republika Naddniestrzańska należy do Mołdawii, ale w 1990 r. „oderwała” się od niej, kiedy pojawiły się pogłoski, że Mołdawia mogłaby przyłączyć się wtedy do Rumunii. Od początku znajduje się tam Armia Rosyjska. Jest to państwo nieuznawane, ma własną walutę – rubel naddniestrzański.