17 uczniów z trzech szkół z terenu gminy Blizanów wystąpiło w wieczorku poetyckim „Śpieszmy się  kochać ludzi…”, który dla uczczenia setnej rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości odbywał się pod hasłem „Polska – nostalgicznie i lirycznie”. Od kilku lat miejscem tego wydarzenia jest Szkoła Podstawowa w Blizanowie. Uczniowie kl. V -VIII szkół podstawowych oraz kl. III gimnazjum (z każdej szkoły maksymalnie 5 osób) mieli przygotować recytację wiersza, fragmentu prozy lub utworu napisanego przez siebie, uwzględniając tematykę spotkania. I tak Kinga Wychorska z Gimnazjum w Jankowie Pierwszym recytowała napisany przez siebie wiersz, a reszta wybrała klasykę, przykładowo poezję Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Cypriana Kamila Norwida, Juliana Tuwima (…). Czas występu nie mógł przekroczyć 3 minut. Uczestnicy mogli wzbogacić swoją recytację muzyką lub odpowiednio dobranym kostiumem bądź rekwizytem i wielu z nich tak zrobiło. Poza strojami galowymi pojawiły się mundury i patriotyczne stylizacje, a melodie odtwarzano z płyty, a raz zabrzmiała na żywo: Ignacy Jurek akompaniował na wiolonczeli swojej koleżance Julicie Juszczak z blizanowskiej szkoły.  Recytacje oceniało jury w składzie: Joanna Górska – dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Zbiersku,  Paulina Wróblewska – dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Blizanowie, Stanisław Niklas – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Blizanowie, Krystyna Gronowska – bibliotekarz GBP w Blizanowie, Beata Sadowska – instruktor GOK w Blizanowie. Najlepsza trójka recytatorów i wyróżnieni otrzymali obrazy z blizanowskiego pleneru malarskiego i książki o Jastrzębnikach i sąsiednich wsiach, wydane w tym roku przez blizanowską bibliotekę. Były też kalendarze dla wyróżnionych od dyrektor MGOK w Zbiersku i koszulka patriotyczna dla zdobywczyni pierwszego miejsca od dyrektor GBP w Blizanowie. Wszyscy otrzymali też dyplomy i biblioteczne smycze. Nauczyciele przygotowujący uczniów i członkowie jury odebrali podziękowania z rąk Ireneusza Pietrzaka – dyrektora SP w Blizanowie. Za organizację spotkania odpowiadała polonistka SP w Blizanowie - Agnieszka Jurek, której jak co roku pomagali Aneta Stanisławska i Sebastian Jurek. Na początku spotkania prowadzące powiedziały parę słów o patriotyzmie w dzisiejszych czasach, co zostało też zilustrowane scenką rodzajową w wykonaniu dwójki uczniów Gimnazjum w Blizanowie. Spotkanie zakończyło się przedstawieniem krótkiej sceny z „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. Organizatorami wieczorku poetyckiego byli: Szkoła Podstawowa w Blizanowie, Gminny Ośrodek Kultury w Blizanowie i Gminna Biblioteka Publiczna w Blizanowie.
Nagrodzeni:
1. Magdalena Sołtysińska (Piotrów), 2. Julita Juszczak (Blizanów), 3. Klaudia Ratajczyk (Blizanów)
Wyróżnienia: Sandra Słabowska (Blizanów), Hanna Szurek (Blizanów), Jakub Jusza (Piotrów)