1.png
2.png
3.png
previous arrow
next arrow
uniaprogramy rzadoweepuapBiuletyn Informacji Publicznej

29 stycznia w prowadzonej przez stowarzyszenie Szkole Podstawowej w Rychnowie gościł Marek Fiedler - syn znanego pisarza i podróżnika Arkadego Fiedlera. Zafascynowany światem Indian napisał powieści poświęcone wielkim dziewiętnastowiecznym wodzom: „Szalony Koń” i „Siedzący Byk”, a wspólnie z ojcem Arkadym: „Ród Indian Algonkinów” i „Indiański Napoleon Gór Skalistych”. Inicjatorem spotkania był polonista szkoły – Tomasz Zdanowicz. Podróżnik opowiadał o miejscach, które zwiedził z ojcem, jak również samodzielnie. Sporo czasu poświęcił wspomnieniom z Kanady, dżungli amazońskiej, Iranu czy Wyspy Wielkanocnej. Zaprezentował nakręcony samodzielnie film z wyspy oraz eksponaty: zamknięty za szkłem ptasznik, prawdziwą piranię, spełniającą życzenia afrykańską maskę. Uczniowie mieli możliwość zadawania pytań gościowi, a na koniec zapewnili o rychłych odwiedzinach gościa w Muzeum-Pracowni Literackiej Arkadego Fiedlera w Puszczykowie koło Poznania.
Arkady Fiedler (1894-1985): syn Antoniego Fiedlera - znanego poznańskiego poligrafa i wydawcy, studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim filozofię i nauki przyrodnicze. W latach 1918-19 brał udział w powstaniu wielkopolskim i należał do Polskiej Organizacji Wojskowej. W swoim 90-letnim życiu odbył 30 wypraw i podróży. Odwiedził m.in. Amazonię, Meksyk, Indochiny, Brazylię, Madagaskar, kilkakrotnie Afrykę Zachodnią. W dorobku ma 32 książki wydane w 23 językach i przeszło dziesięciomilionowym nakładzie.

 

Gmina Blizanów
Gmina Blizanów
Piękne stare dwory, wiejskie kościółki, malownicza dolina rzeki Prosny, znaczne obszary leśne, bogate w owoce i grzyby są największymi atrakcjami turystycznymi gminy. Pod względem gospodarczym oferujemy wysoką produkcję rolną i wolę współpracy, przychylność mieszkańców i władz gminy, korzystnie położone tereny i budynki dla prowadzenia działalności gospodarczej oraz atrakcyjne tereny uzbrojone w gaz, wodę, telefony. Atrakcyjność naszą zwiększają dogodne warunki komunikacyjne z Poznaniem, Łodzią i Wrocławiem. Możemy zapewnić Państwa, że w gminie Blizanów spotkacie się z uprzejmością i gościnnością jej mieszkańców, a ze strony władz z przychylnością i pomocą.

Zobacz także