1.png
2.png
3.png
previous arrow
next arrow
uniaprogramy rzadoweepuapBiuletyn Informacji Publicznej

7 marca w godzinach popołudniowych w Gminnej Bibliotece Publicznej w Blizanowie odbyło się spotkanie autorskie z Jolantą Szwalbe – autorką ośmiu antologii cytatów: „Myśl i działaj dla przyszłości", „Złap na zawsze wiatr w żagle”, „Wyrusz w drogę”, „Sekrety istnienia”, „Sto i więcej lat w aktywności”, „Obudź się do życia”, „Szczyty i przepaście” i „Pozostaw po sobie ślad”. Łodzianka w 2008 r. otworzyła własne wydawnictwo im. Benjamina Franklina, żeby jej książki mogły ukazywać się na rynku (obecnie wydawnictwo prowadzi jej córka - Katarzyna). Od 2009 r. wystąpiła z wykładami  w ponad 200 Uniwersytetach Trzeciego Wieku, a także w kilkudziesięciu bibliotekach. W swoim godzinnym wystąpieniu cytowała z pamięci słowa kilkudziesięciu ludzi pióra, nauki, kultury, m.in.: Wisławę Szymborską, ks. Józefa Tischnera, Wojciecha Młynarskiego. Pierwsza część przemówienia miała pobudzić do refleksji, a druga do uśmiechu. Prelegentka przekonywała zebranych, by mądrze wykorzystać swoje życie, mieć plan na przyszłość, rozwijać się, zostawić po sobie ślad. Zachęcała do przyjęcia optymistycznej postawy i czerpania z życia pełnymi garściami. Dla poprawy humoru były też anegdotki z życia sławnych osób i dowcipy. Po raz pierwszy autorka antologii cytatów  gościła w blizanowskiej bibliotece 17.06.2015 r. Pisarkę zadziwiła znakomita frekwencja, którą zapewnili członkowie Stowarzyszenia Seniorów Gminy Blizanów na czele z prezes Haliną Waszczyńską. Obecni byli też: Sławomir Musioł – wójt gminy Blizanów, Bogumiła Łakoma – skarbnik gminy, Sławomir Czapski – sekretarz gminy, Stanisław Niklas – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Blizanowie, Lidia Juszczak – p.o. kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Blizanowie, Kryspin Woliński – dyrektor Szkoły Podstawowej w Jankowie Pierwszym, Magdalena Wojnicka – wicedyrektor Szkoły Podstawowej w Blizanowie, członkinie KGW Janków i Lipe, czytelnicy blizanowskiej biblioteki. Po spotkaniu można było kupić prezentowane antologie cytatów, które można też wypożyczyć w bibliotece.


Janusz Korczak: „Żyłeś? Ile przeorałeś? Ile wypiekłeś chlebów dla ludzi? Ile zasiałeś? Zasadziłeś drzew? Ile ułożyłeś cegieł pod budowę, zanim odejdziesz? (...) Komu i ile ciepła? Jaka była twoja służba? Jakie nagłówki rozdziałów twej drogi?”
Eliza Orzeszkowa: „Ani urodzenie, ani majątek nie stanowią żadnej różnicy między ludźmi, ale stanowi ją to, co człowiek ma w głowie i sercu”
Maria Kuncewicz: „Ani ambicja, ani sztuka, ani podróże, ani bogactwo - uśmiech jest niezbędny do życia. Taki uśmiech, który z sytego serca płynie.”

Do szóstej antologii cytatów wstęp napisał Jan Ślężyński – profesor zwyczajny AWF w Katowicach. W 2001 r. jako 70-latek wykonał rekordową ilość 201 stójek na rękach w czasie 23 minut, za co został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa 2003. W latach 2010-15 odbył 30 publicznych spotkań autorskich pod hasłem „Jak zdrowo i mądrze żyć – długowieczność w dobrym europejskim stylu”. Udowadnia, że nawet w zaawansowanym wieku  można utrzymać dobrą sprawność fizyczną i intelektualną, można spowalniać nieuchronne procesy inwolucyjne. Najdłużej żyjąca  na  świecie 122-letnia Francuzka Jeanne  Calment, poproszona o wypowiedź na temat zmarszczek zdziwiła się: „Zmarszczki? Jakie zmarszczki? Miałam w życiu tylko jedną, tą, na której… siedzę”.


Gmina Blizanów
Gmina Blizanów
Piękne stare dwory, wiejskie kościółki, malownicza dolina rzeki Prosny, znaczne obszary leśne, bogate w owoce i grzyby są największymi atrakcjami turystycznymi gminy. Pod względem gospodarczym oferujemy wysoką produkcję rolną i wolę współpracy, przychylność mieszkańców i władz gminy, korzystnie położone tereny i budynki dla prowadzenia działalności gospodarczej oraz atrakcyjne tereny uzbrojone w gaz, wodę, telefony. Atrakcyjność naszą zwiększają dogodne warunki komunikacyjne z Poznaniem, Łodzią i Wrocławiem. Możemy zapewnić Państwa, że w gminie Blizanów spotkacie się z uprzejmością i gościnnością jej mieszkańców, a ze strony władz z przychylnością i pomocą.

Zobacz także