1.png
2.png
3.png
previous arrow
next arrow
uniaprogramy rzadoweepuapBiuletyn Informacji Publicznej

 4 lutego w sali OSP w Jastrzębnikach odbył się czwarty i ostatni koncert noworoczny, podczas którego wystąpili: Zespół Folklorystyczny „Kalina” z Blizanowa i Big Band „Po Godzinach” z wokalistką Kornelią Raźniewską. Dzień temu Kornelia śpiewała „Bezdroża” na Święcie Powiatu Kaliskiego w Liskowie z Mateuszem Ziółko, a w Jastrzębnikach zaśpiewała z ojcem grającego w zespole Marcela Dróżdża. Tak jak na poprzednich koncertach za nagłośnienie odpowiadał Krzysztof Krzyżaniak i Zdzisław Szymczak, a obsługę multimedialną zapewnił Jan i Adrian Kempa VJJK. Słodki poczęstunek przygotowały panie z KGW Jastrzębniki.
Pomiędzy występami obydwu zespołów prelekcję promującą książkę „Skarb z Jastrzębnik koło Kalisza. Problematyka najmłodszych typów denarów krzyżowych” dr. Adama Kędzierskiego wygłosił jej autor, a przed nim głos zabrał archeolog Leszek Ziąbka. To monografia poświęcona odkryciu dokonanemu przez badaczy w 2008 r. Wczesnośredniowieczny skarb z Jastrzębnik liczył 922 zabytki: monety (głównie denary krzyżowe z drugiej poł. XI w.), placki srebra oraz ozdoby. Książka ta została wydana dzięki grantowi z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a sam grant był aplikowany przez Fundację Przyjaciół Instytutu Archeologii i Etnologii PAN. Projekt współfinansowali także Narodowy Bank Polski oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Blizanowie, gdzie można będzie książkę wypożyczyć i kupić. Podczas spotkania poza tą monografią można było nabyć książkę Stanisława Małyszki „Z dziejów Jastrzębnik i sąsiednich wsi” (wyd. II uzup., 2018).
Wśród gości witanych przez prowadzącego koncert Stanisława Niklasa – dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Blizanowie byli: Janusz Nowak – członek zarządu powiatu kaliskiego, Sławomir Musioł – wójt gminy Blizanów, Jan Wojtyła - przewodniczący Rady Gminy oraz radni: Janusz Kowalczyk i Jarosław Dyc, Krystyna Gałecka – była dyrektor GOK w Blizanowie, Paulina Wróblewska – dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Blizanowie wraz z bibliotekarkami: Krystyną Gronowską i Anną Bartczak, delegacje OSP i KGW Jastrzębniki, Tomasz Jędrzejak – sołtys wsi Jastrzębniki.
Koncert był poświęcony pamięci zmarłego w zeszłym roku radnego i sołtysa Jastrzębnik śp. Jerzego Popiołka.
Sławomir Musioł – wójt gminy Blizanów dziękował za organizację czterech koncertów noworocznych organizatorom, tj. GOK oraz KGW i OSP z miejscowości, w których odbywały się imprezy, a kaliskim archeologom za promocję gminy Blizanów w Polsce.

Gmina Blizanów
Gmina Blizanów
Piękne stare dwory, wiejskie kościółki, malownicza dolina rzeki Prosny, znaczne obszary leśne, bogate w owoce i grzyby są największymi atrakcjami turystycznymi gminy. Pod względem gospodarczym oferujemy wysoką produkcję rolną i wolę współpracy, przychylność mieszkańców i władz gminy, korzystnie położone tereny i budynki dla prowadzenia działalności gospodarczej oraz atrakcyjne tereny uzbrojone w gaz, wodę, telefony. Atrakcyjność naszą zwiększają dogodne warunki komunikacyjne z Poznaniem, Łodzią i Wrocławiem. Możemy zapewnić Państwa, że w gminie Blizanów spotkacie się z uprzejmością i gościnnością jej mieszkańców, a ze strony władz z przychylnością i pomocą.

Zobacz także