1.png
2.png
3.png
previous arrow
next arrow
uniaprogramy rzadoweepuapBiuletyn Informacji Publicznej

 Na zaproszenie Pauliny Wróblewskiej – dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Blizanowie 9 maja w sali gimnastycznej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Blizanowie z uczniami klas I-III blizanowskiej szkoły oraz uczniami Szkoły Podstawowej w Kuźni (gm. Chocz) spotkała się autorka ponad trzydziestu książek dla dzieci Roksana Jędrzejewska-Wróbel. W spotkaniu uczestniczyli również nauczyciele oraz Ireneusz Pietrzak – dyrektor ZSP w Blizanowie. Zaczęło się od zwrócenia uwagi dzieci na rolę bibliotekarzy i bibliotek oraz przypomnienia, że trwa XXI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. W obrazowy sposób autorka zaprezentowała, że czytanie uskrzydla, a w proces powstawania książki zaangażowanych jest naprawdę dużo osób, pokazując rękopis „Florki”, ilustracje i materiały z wydawnictwa. Wszystko zaczyna się od pomysłu autora, który pisze tekst. Następnie trafia on do osoby w wydawnictwie, od której decyzji zależy, czy ukaże się drukiem czy nie. Ilustrator zajmuje się rysunkami, okładkę książki projektuje grafik, który też składa tekst. Potrzebni są też: redaktor/korektor, drukarz, introligator, pracownicy: wydawnictw, księgarni, bibliotek, a w końcu czytelnicy. Autorka zachęcała dzieci do prowadzenia pamiętników, zapisywania i rysowania swoich wspomnień, co czyni stworzona przez nią postać literacka ryjówka Florka. Książka powstała 15 lat temu, doczekała się kilku wydań i serialu animowanego. Na podstawie zachowania świnek akwizytorek z opowiadania „Trzy obrotne świnki” pochodzącego z „Siedmiu wspaniałych i sześciu innych, nie całkiem nieznanych historii” autorka mówiła o tym, jak działa reklama i jak nie dać się manipulacji. Prowadzony dialog z uczniami doprowadził do pytania, co może nam zapewnić prawdziwe szczęście? Poruszono współczesne problemy, takie jak kwestię porównywania się z innymi, wartości materialnych i duchowych. Autorka odpowiedziała też na liczne, przygotowane przez uczestników pytania, podpisywała zakupione książki i pozowała do zdjęć. Za spotkanie dziękowała autorce i dyrektorce biblioteki Ewelina Orpel – nauczyciel ZSP w Blizanowie wraz ze swoją klasą. Książki autorki są do wypożyczenia w GBP w Blizanowie.
Roksana Jędrzejewska-Wróbel - pisarka, scenarzystka, autorka ponad trzydziestu książek dla dzieci, sztuk teatralnych, słuchowisk, tekstów do podręczników („Listy od Hani i Henia” z podręcznika „Tropiciele”), bajek terapeutycznych, doktor literaturoznawstwa (jej promotorem był Stefan Chwin). Laureatka wielu nagród. Stworzyła ryjówkę Florkę, bohaterkę bestsellerowego cyklu książek i serialu animowanego. Jej książki wpisane są na międzynarodową listę Białych Kruków i proponowane jako lektury szkolne, a ich bohaterowie pomagają nawet najmłodszym czytelnikom poznać, zrozumieć i oswoić własne uczucia oraz prowokują do rozmyślań o tym, co jest w życiu najważniejsze. Wierzy, że rozwijająca wyobraźnię literatura uczy nas samodzielnego myślenia, co jest szczególnie ważne w czasach pełnych informacyjnego chaosu, a także pomaga w znalezieniu odpowiedzi na pytanie, jak być szczęśliwym i zadowolonym ze swojego życia człowiekiem nawet, kiedy otaczający świat trochę niepokoi.

Gmina Blizanów
Gmina Blizanów
Piękne stare dwory, wiejskie kościółki, malownicza dolina rzeki Prosny, znaczne obszary leśne, bogate w owoce i grzyby są największymi atrakcjami turystycznymi gminy. Pod względem gospodarczym oferujemy wysoką produkcję rolną i wolę współpracy, przychylność mieszkańców i władz gminy, korzystnie położone tereny i budynki dla prowadzenia działalności gospodarczej oraz atrakcyjne tereny uzbrojone w gaz, wodę, telefony. Atrakcyjność naszą zwiększają dogodne warunki komunikacyjne z Poznaniem, Łodzią i Wrocławiem. Możemy zapewnić Państwa, że w gminie Blizanów spotkacie się z uprzejmością i gościnnością jej mieszkańców, a ze strony władz z przychylnością i pomocą.

Zobacz także