1.png
2.png
3.png
previous arrow
next arrow
uniaprogramy rzadoweepuapBiuletyn Informacji Publicznej

Na zaproszenie Gminnej Biblioteki Publicznej w Blizanowie 14 marca w Szkole Podstawowej w Blizanowie gościła Anna Zgierun-Łacina – autorka bajek edukacyjnych i powieści „young adult”. Tradycyjnie można było zadać pytanie pisarce, kupić książkę z autografem lub uzyskać go na zakładce i zrobić sobie z nią zdjęcie.
W pierwszym spotkaniu uczestniczyli starsi uczniowie Szkoły Podstawowej w Blizanowie, Jankowie Pierwszym i Piotrowie, a w drugim uczniowie klasy trzeciej SP w Blizanowie. Autorka publikuje pod dwoma nazwiskami: jako Zgierun pisze fantastykę oraz książki dla dzieci młodszych zaliczane do literatury edukacyjnej, a jako Łacina - powieści obyczajowe, które mogą być też czytane przez dorosłych (literatura familijna). W swojej prezentacji multimedialnej zachęcała do czytania książek i opowiadała o swojej pracy twórczej. Poruszyła m.in. tematy, zawarte w jej powieściach: funkcjonowania w grupie rówieśniczej, poczucia własnej wartości, komunikacji międzyludzkiej czy różnic kulturowych. Wyświetlane slajdy z angielskimi napisami korespondowały z realizowanymi przez blizanowską szkołę projektami międzynarodowymi w ramach programu „Erasmus plus”. Jeden z nich nosi zresztą tytuł „Kto chce być uchodźcą?” Idealnie pasował do tego cytat z powieści „Niebo nad pustynią”: „Dopiero potem do mnie dotarło, że słowa stygmatyzują. Że zupełnie inaczej myślę o tych ludziach, kiedy myślę: „moi znajomi, moi krewni, moi bracia”, zamiast „uchodźcy”.
Trzy powieści: „Czynnik miłości”, „Kradzione róże” i „Miłość pod psią gwiazdą” są ze sobą powiązane. Niektóre wątki z jednej wyjaśniają się dopiero w drugiej lub trzeciej, ale nie jest to saga, którą trzeba czytać po kolei. W 2010 r. „Czynnik miłości” został wyróżniony przez polską sekcję IBBY jako Książka Roku, a w 2008 r. „Inwazja wirusów” otrzymała wyróżnienie polskiej sekcji IBBY jako Dziecięcy Bestseller Roku.
Z trzecioklasistami z wykształcenia genetyk,  biolog molekularny, rozmawiała językiem zrozumiałym dla dzieci o tym, jak organizm broni się przed wirusami. Uczniowie dowiedzieli się m.in. do czego służą białe i czerwone krwinki, poznali pojęcia typu kapsyd, obejrzeli zdjęcie wirusa z mikroskopu elektronowego. Porównanie ataku wirusa do ataku ludzi na blizanowską szkołę znacznie ożywiło dyskusję. „Inwazja wirusów” to wręcz sensacyjna historia o inwazji najeźdźców z planety Wirs na planetę Antro. Treści dydaktyczne zostały umiejętnie połączone z dynamiczną szatą graficzną - nowoczesnymi ilustracjami Anny Niemierko. Dzieci słusznie skojarzyły książkę z francuską animacją „Było sobie życie”. Druga część serii „Drużyna majora Limfocyta” – „Wielki napad” dotyczy gronkowca i pałeczki tężca.
Organizatorem czwartego i piątego w tym roku spotkania autorskiego była Gminna Biblioteka Publiczna w Blizanowie, natomiast dla autorki było to pierwsze w tym roku spotkanie z czytelnikami.

 

Gmina Blizanów
Gmina Blizanów
Piękne stare dwory, wiejskie kościółki, malownicza dolina rzeki Prosny, znaczne obszary leśne, bogate w owoce i grzyby są największymi atrakcjami turystycznymi gminy. Pod względem gospodarczym oferujemy wysoką produkcję rolną i wolę współpracy, przychylność mieszkańców i władz gminy, korzystnie położone tereny i budynki dla prowadzenia działalności gospodarczej oraz atrakcyjne tereny uzbrojone w gaz, wodę, telefony. Atrakcyjność naszą zwiększają dogodne warunki komunikacyjne z Poznaniem, Łodzią i Wrocławiem. Możemy zapewnić Państwa, że w gminie Blizanów spotkacie się z uprzejmością i gościnnością jej mieszkańców, a ze strony władz z przychylnością i pomocą.

Zobacz także