1.png
2.png
3.png
previous arrow
next arrow

unia

programy rzadoweepuapBiuletyn Informacji Publicznej

W niedzielę 22 kwietnia w sali OSP w Rychnowie piętnastoosobowa delegacja z Naddniestrza uczestniczyła w spotkaniu z wójtem gminy Blizanów – Sławomirem Musiołem oraz Kołem Gospodyń Wiejskich z Bogucic, Młodzieżową Orkiestrą Dętą OSP Rychnów i zespołem wokalnym „Dynamitki”.
Wizyta była częścią  projektu „KRESY turystyka wiejska nad Dniestrem” realizowanego przez Towarzystwo Kulturalne „Echo Pyzdr” w partnerstwie z Selskim Sovietem wsi Słoboda Raszków, w Rajonie Kamienka, w Naddniestrzu. - Program ten otrzymał dofinansowanie ze środków Senatu RP w ramach zadania „Opieka nad Polonią i Polakami za granicą w 2018 roku”. Pozwoliło to na pobyt w Polsce przez 9 dni (od 18 do 26 kwietnia) piętnastu osobom polskiego pochodzenia mieszkającym na stałe w Naddniestrzu. Program pobytu koncentruje się na przekazaniu gościom wszelkiej wiedzy na temat turystyki wiejskiej. Grupa wizytuje rodzinne gospodarstwa agroturystyczne, wiejskie hotele i pensjonaty, bierze udział w warsztatach, targach turystycznych. W programie także spływ kajakowy fragmentem Prosny, zwiedzanie Poznania jako kolebki polskości oraz szereg spotkań – mówi towarzysząca delegacji Wiesława Kowalska – prezes T.K. „Echo Pyzdr”, która od lat koordynuje projekty z Mołdawią.
Koncerty i prezentacje kulinarnych osobliwości z Bogucic i ze Słobody Raszków przeplatały rozmowy o polskiej kulturze i tradycji. Od 2013 r. gmina Blizanów ma podpisaną umowę o współpracy z gminą Mitok w Mołdawii. We wrześniu 2017 r. Sławomir Musioł - wójt gminy Blizanów uczestniczył w wizycie studyjnej w naddniestrzańskich instytucjach samorządowych i parafiach katolickich i była to jego druga wizyta w Naddniestrzu.
Wieś Słoboda Raszków zasłynęła w świecie za sprawą noblisty Henryka Sienkiewicza, który wiele wątków „Trylogii” umieścił właśnie w tamtych okolicach. Dawniej w Naddniestrzu mieszkała duża ilość Polaków, dlatego utrzymuje się tam język polski w szkole. Jak powiedziała Antonina Pietrasz – koordynatorka projektu ze strony naddniestrzańskiej obecnie wieś liczy ok. 700 mieszkańców różnych narodowości: Polacy, Ukraińcy, Rosjanie, Mołdawianie. Oficjalnie Republika Naddniestrzańska należy do Mołdawii, ale w 1990 r. „oderwała” się od niej, kiedy pojawiły się pogłoski, że Mołdawia mogłaby przyłączyć się wtedy do Rumunii. Od początku znajduje się tam Armia Rosyjska. Jest to państwo nieuznawane, ma własną walutę – rubel naddniestrzański.

Gmina Blizanów
Gmina Blizanów
Piękne stare dwory, wiejskie kościółki, malownicza dolina rzeki Prosny, znaczne obszary leśne, bogate w owoce i grzyby są największymi atrakcjami turystycznymi gminy. Pod względem gospodarczym oferujemy wysoką produkcję rolną i wolę współpracy, przychylność mieszkańców i władz gminy, korzystnie położone tereny i budynki dla prowadzenia działalności gospodarczej oraz atrakcyjne tereny uzbrojone w gaz, wodę, telefony. Atrakcyjność naszą zwiększają dogodne warunki komunikacyjne z Poznaniem, Łodzią i Wrocławiem. Możemy zapewnić Państwa, że w gminie Blizanów spotkacie się z uprzejmością i gościnnością jej mieszkańców, a ze strony władz z przychylnością i pomocą.

Zobacz także