1.png
2.png
3.png
previous arrow
next arrow
uniaprogramy rzadoweepuapBiuletyn Informacji Publicznej

15 maja gimnazjaliści z Jankowa Pierwszego i Blizanowa zapoznali się ze znaleziskiem Tomasza Dalinkiewicza - prezesa fundacji „Walkiria”, mieszkańca Godziątkowa, założyciela grup internetowych związanych z historią Kalisza i okolic. Pod koniec 2017 r. odkrył i odkopał on wraz z wolontariuszami fundacji płytę fundamentową polskiego schronu bojowego z 1939 r. w Jankowie Drugim na dwa ckm. O jej istnieniu wiedzieli najstarsi mieszkańcy wioski, teraz młodzież z nauczycielami, a w czerwcu dzięki folderowi wydanemu przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Blizanowie grono to jeszcze bardziej się powiększy. Wyprawa do Jankowa Drugiego to inicjatywa blizanowskiej biblioteki na zakończenie Tygodnia Bibliotek, którego hasło „(DO)WOLNOŚĆ CZYTANIA” nawiązuje także do 100-lecia obchodów odzyskania przez Polskę niepodległości. Czytanie było ważnym elementem zachowania tożsamości, historii, tradycji i kultury narodu walczącego o wyzwolenie.
Odkrycie w Jankowie Drugim jest tym cenniejsze, że większość „pamiątek” po przygotowaniach Polski, czynionych latem 1939 r. do zbliżającej się nieuchronnie wojny z Niemcami, została zinwentaryzowana w minionych latach. - Według autorów wydawnictwa „Polowe schrony bojowe”, wpisującej się w serię „Wielki Leksykon Uzbrojenia. Wrzesień 1939”, do tej pory w całej Polsce zinwentaryzowano 422 schrony żelbetowe oraz 20 fundamentów tych obiektów. Fundamenty z Jankowa Drugiego wpisują się linię obronną Prosny. Trzonem tej linii było tzw. przedmoście Kalisz, obsadzane przez 29 pułk strzelców kaniowskich z 25 Dywizji Piechoty, a składającej się z 21 schronów żelbetowych i 23 drewnianych. Kaliską dywizję wzmocnił pleszewski 70 pułk piechoty pułkownika Alfreda Konkiewicza, który wydłużył obronę od Kalisza, aż po Brudzewek i Kuźnię w gminie Chocz (odbierając tym samym pułk 17 Dywizji Piechoty) – tłumaczy T. Dalinkiewicz. Fortyfikacje z linii Prosny nie zostały nigdy użyte bojowo, gdyż główne kierunki uderzeń Wehrmachtu ominęły Wielkopolskę. W nocy z 3 na 4 września 1939 r. cała kaliska dywizja ruszyła w kierunku przedmościa Koło.
Po odkopaniu fundamentów w Jankowie Drugim, miejsce zostało oznaczone tabliczką informacyjną. Poza przedstawicielami fundacji „Walkiria” w pracach wzięła udział również 36 Kaliska Drużyna Harcerska „Orły”, Dominik Mistrzak oraz „Klimatyczni PRL Ostrów Wielkopolski”. Grupa młodzieży  gimnazjalnej obejrzała też stos starych worków cementu, który być może ma związek z budową schronu.

Wcześniejszym wydarzeniem Tygodnia Bibliotek była też wizyta klasy IVb SP w Jankowie Pierwszym w GBP w Blizanowie.

http://www.bpgblizanow.naszabiblioteka.com/konkurs-biblioteczny/n,czwartoklasisci-podczas-tygodnia-bibliotek

 

Gmina Blizanów
Gmina Blizanów
Piękne stare dwory, wiejskie kościółki, malownicza dolina rzeki Prosny, znaczne obszary leśne, bogate w owoce i grzyby są największymi atrakcjami turystycznymi gminy. Pod względem gospodarczym oferujemy wysoką produkcję rolną i wolę współpracy, przychylność mieszkańców i władz gminy, korzystnie położone tereny i budynki dla prowadzenia działalności gospodarczej oraz atrakcyjne tereny uzbrojone w gaz, wodę, telefony. Atrakcyjność naszą zwiększają dogodne warunki komunikacyjne z Poznaniem, Łodzią i Wrocławiem. Możemy zapewnić Państwa, że w gminie Blizanów spotkacie się z uprzejmością i gościnnością jej mieszkańców, a ze strony władz z przychylnością i pomocą.

Zobacz także