1.png
2.png
3.png
previous arrow
next arrow
uniaprogramy rzadoweepuapBiuletyn Informacji Publicznej

Obrazy namalowane różnymi technikami malarskimi przez 16 uczestników XVIII Międzynarodowego Pleneru Malarskiego „Piękno Ziemi Blizanowskiej” można było podziwiać na jednodniowej wystawie kończącej tę cykliczną imprezę 7 lipca w hotelu Kristoff w Łaszkowie, która przez lata zyskała stałe grono odbiorców.  Przez 11 dni artyści byli zakwaterowani w ośrodku wypoczynkowym Janusza Banacha w Piskorach, gdzie kończyli swoje prace, wracając gminnym autobusem z wycieczek po gminie Blizanów. Poza zakątkami ziemi blizanowskiej malarze odwiedzili w tym roku: Stawiszyn, Kalisz, Ceków-Kolonię. Podobne wyjazdy poza teren gminy zdarzały się również w poprzednich latach. Komisarzem pleneru jest od początku imprezy (z roczną przerwą) Ewa Kowalczyk-Wiśniewska – nauczyciel SP w Piotrowie, konsultant w Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Kaliszu. Regulamin pleneru zobowiązuje każdego z uczestników do przekazania dwóch obrazów na rzecz organizatora, tj. Gminnego Ośrodka Kultury w Blizanowie. Kilkanaście prac znalazło swoich nabywców wśród zwiedzających wystawę. Kupić można było także katalog z pracami malarzy, a wśród jego nabywców rozlosowano 3 obrazy.
Przypomnijmy, że w tym roku w plenerze wzięło udział 16 artystów, w tym czworo debiutantów: Radosław Barek (Poznań), Krzysztof Cepa (Ostrów Wielkopolski), Maria Dunaiska (Ukraina), Jaroslava Holysh (Ukraina), Patrycja Kaniewska (Bydgoszcz), Vera Khudzik (Białoruś), Ewa Kowalczyk-Wiśniewska (Kalisz), Honorata Łukasik (Łódź), Anna i Grzegorz Markiewicz (Piła) – nieobecni na wystawie, Janina Piechowicz (Łódź), Jolanta Skorża-Olearnik (Nasielsk), Violetta Tarka (Grodzisko), Teresa Tomys (Września), Monika Wiśniewska (Cieszyn), Zofia Wiśniewska (Kalisz). Prezentowane były również prace pochodzącej z Ukrainy Natalii Vasylenko, której nie ma w katalogu, ale przez kilka dni malowała z uczestnikami pleneru.
W słowie wstępnym wójta gminy Blizanów – Sławomira Musioła do katalogu poplenerowego zaakcentowane zostały motywy zdobnicze Puszczy Pyzdrskiej ze względu na uczestników pleneru zaangażowanych w ten projekt. Włodarz gminy wyraził również swoją radość z faktu, iż w tym szczególnym czasie konfliktu zbrojnego na Ukrainie w plenerze nie zabrakło artystów z tego kraju, którzy gościli także w poprzednich edycjach tej imprezy. Uczestnicząca w blizanowskim plenerze po raz szósty Maria Dunaiska pochodząca z miasta Winnicy zaśpiewała jeden utwór po ukraińsku. Poza wójtem gminy Blizanów głos zabrał także senator Janusz Pęcherz i prof. Andrzej Wojtyła - rektor Akademii Kaliskiej. Imprezę prowadził Stanisław Niklas – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Blizanowie, a uświetniły ją swoimi występami: witająca wchodzących do hotelu gości kapela „Kalina” z Blizanowa i zespół wokalny „Dynamitki”. Na organizację pleneru Stowarzyszenie Przyjaciół Gminy Blizanów otrzymało dotację ze środków samorządu gminy Blizanów. Organizatorami przedsięwzięcia byli: Wójt Gminy Blizanów, Stowarzyszenie Przyjaciół Gminy Blizanów i Gminny Ośrodek Kultury w Blizanowie.

 

Gmina Blizanów
Gmina Blizanów
Piękne stare dwory, wiejskie kościółki, malownicza dolina rzeki Prosny, znaczne obszary leśne, bogate w owoce i grzyby są największymi atrakcjami turystycznymi gminy. Pod względem gospodarczym oferujemy wysoką produkcję rolną i wolę współpracy, przychylność mieszkańców i władz gminy, korzystnie położone tereny i budynki dla prowadzenia działalności gospodarczej oraz atrakcyjne tereny uzbrojone w gaz, wodę, telefony. Atrakcyjność naszą zwiększają dogodne warunki komunikacyjne z Poznaniem, Łodzią i Wrocławiem. Możemy zapewnić Państwa, że w gminie Blizanów spotkacie się z uprzejmością i gościnnością jej mieszkańców, a ze strony władz z przychylnością i pomocą.

Zobacz także