1.png
2.png
3.png
previous arrow
next arrow
uniaprogramy rzadoweepuapBiuletyn Informacji Publicznej

Kolejny rok z rzędu w Tygodniu Bibliotek czytelnicy jak również fani profilu bibliotecznego GBP w Blizanowie mogli się zmierzyć z zagadkami na temat literatury i działalności blizanowskiej biblioteki. Pojawiały się one od poniedziałku do czwartku, a na ich rozwiązanie i przesłanie odpowiedzi na Messengera biblioteki była doba. Rozgrzewka, czyli pytanie tuż przed rozpoczęciem Tygodnia Bibliotek dotyczyło darów, ile procent księgozbioru stanowią. Ponad 70 osób próbowało oszacować, ostatecznie nagrodzono 4 czytelniczki: Elżbietę Bączkiewicz, Jolantę Plotę, Annę Czerniejewską, Iwonę Cieślak-Grędę. Zadania pozwoliły sprawdzić umiejętność: wyszukiwania informacji, odpowiednią ich selekcję, weryfikację, ocenę, formułowanie własnej wypowiedzi. Rozwiązując test wyboru, była konieczność zajrzenia na stronę z katalogiem online i policzenia wydań z różnym rokiem wydania tego samego tytułu czy autorów książki o identycznym tytule. W ostatnim zadaniu trzeba było znaleźć dziwne (śmieszne, intrygujące) tytuły i stworzyć z nich własną listę dziesięciu najlepszych, inspirowanych książką „Biblioteka szaleńca. Największe kurioza wydawnicze” Edwarda Brooke-Hitchinga. Konkretne pytania dotyczyły poezji Wisławy Szymborskiej - patronki roku. Przygotowane przez Paulinę Wróblewską – dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Blizanowie zadania, przypominały o różnych elementach działalności wykraczającej poza gromadzenie i udostępnianie materiałów bibliotecznych, tj.: wydawniczej i kulturalno-oświatowej.
Tegoroczne hasło Tygodnia Bibliotek „Moja, Twoja, Nasza – Biblioteka” trzeba było zinterpretować w kontekście wydawnictw o gminie Blizanów. Wśród co najmniej 6 zdań padły ważne słowa o wyjątkowym znaczeniu tych wydawnictw dla społeczeństwa i przyszłych pokoleń. Biblioteka łączy ludzi, miejsca, trafia ze swoimi wydawnictwami pod strzechy, dzięki czemu popularyzuje pewne idee, utrwala pamięć o pewnych wydarzeniach historycznych.
Natalia Szymczak i Anna Bardońska zwróciły uwagę na różnorodność wydawnictw, różnych autorów i odnosiły się do treści tam zawartych, które pozwalają odkryć naszą gminę.
Kamila Szymoniak szczególnie doceniła ostatnie dwa wydawnictwa: tomik poezji i upamiętniającą poległych w czasie akcji inteligencja. Doceniła pracę bibliotekarza wskazującego drogę dotarcia do informatorów i będącego wsparciem merytorycznym (nie tylko finansowym) dla autora.
Michał Stawicki spojrzał na korzyści z wydawnictw ze wszystkich możliwych perspektyw. Napisał też o tym, co czytelnicy mogą dawać bibliotekarzom i w drugą stronę.
Na rolę bibliotekarzy i autorów publikacji w tworzeniu więzi międzyludzkich, jednoczeniu ludzi wokół wspólnej historii regionu zwrócił uwagę w swojej wypowiedzi Krzysztof Dominikowski. W podsumowaniu porównał Bibliotekę do „serca napędzającego i inspirującego cały organizm blizanowskiego regionu”.
Tomasz Walas podkreślił wkład mieszkańców gminy na etapie zbierania materiałów poprzez udostępnianie dokumentów, zdjęć, dzielenie się wspomnieniami. Na koniec zacytował przedwojennego propagatora kultury polskiej na Śląsku Opolskim, Arkadiusza Bożka: „Siła nasza leży w nas samych”.
Ania Czerniejewska nadała wypowiedzi formę rymowanki:
„Biblioteka w Blizanowie jest z tego znana,
że wspiera autorów i ich książki wydaje sama.
My jej za to wdzięczni jesteśmy,
bo o kapliczkach, czy krzyżach poczytać możemy,
a i tajemnice Puszczy Pyzdrskiej chętnie odkryjemy.
Przeszłość Gminy Blizanów bardzo jest ciekawa,
Pan Pudełko napisał, a biblioteka to wydała.
O zabytkowych kościołach biblioteka też pamięta
i w 2002 roku wyszła spod jej skrzydeł książka piękna.
Wiele innych tytułów przez Gminną Bibliotekę zostało wydanych,
przeczytaj, a będziesz miał moc wrażeń wspaniałych.
O najmłodszych czytelnikach biblioteka też nie zapomniała
i dla nich piękne kolorowanki o naszej gminie z sową na okładce wydała.”

Wszystkie zadania wykonało sześcioro dorosłych czytelników: Kamila Szymoniak, Anna Czerniejewska, Anna Bardońska, Natalia Szymczak, Michał Stawicki, Krzysztof Dominikowski, za co dostali główne nagrody. Za wypowiedź o wydawnictwach gminnych nagrodzony został Tomasz Walas, a także za pierwsze 2 zadania - Monika Stawicka.

Zadanie konkursowe dla byłych i obecnych uczestników projektu „Mała książka - wielki człowiek” polegało na wykonaniu przez dziecko pracy plastycznej dowolna techniką, będącej ilustracją hasła Tygodnia Bibliotek. W regulaminowym czasie wpłynęły 24 prace: ur. 2020r. -1, 2019r. -3, 2018r.- 6, 2017r.-3, 2016r.-6, 2015r.-3, 2014r. – 0, 2013r.-2. Komisja złożona z pracowników biblioteki pod przewodnictwem Ewy Kowalczyk-Wiśniewskiej - nauczyciela konsultanta ds. przedmiotów artystycznych i narzędzi multimedialnych ODN w Kaliszu zadecydowała o ocenianiu prac w dwóch grupach wiekowych, łącząc po 4 roczniki. Przyznano po 3 miejsca w obydwu kategoriach, a w grupie młodszej dodatkowo 2 wyróżnienia i nagrodę specjalną.
Rok urodzenia 2013-2016:
1. Iga Rosiak (op. Ewelina Orpel) ZSP w Blizanowie
2. Natalia Zduniak (op. Agnieszka Zduniak) ZSP w Blizanowie
3. Pola Różańska (op. Paulina Augustyniak) ZS w Jankowie Pierwszym
Rok urodzenia 2017-2020:
1. Pola Włodarczyk (op. Magdalena Rybarczyk) ZSP w Blizanowie
2. Fabian Matuszczak (op. Joanna Dudkowiak) ZSP w Blizanowie
3. Julia Gorzelańczyk (op. Justyna Bażant) Niepubliczne Przedszkole „Leśne Skrzaty” w Jarantowie
wyróżnienie: Jakub Rybarczyk (Publiczne Przedszkole Samorządowe w Jankowie Pierwszym), Franciszka Dominikowska (Publiczne Przedszkole Samorządowe w Jankowie Pierwszym)
nagroda specjalna dla najmłodszej uczestniczki: Zofia Kmieć (op. Magdalena Rybarczyk) ZSP w Blizanowie
Wręczenie nagród z udziałem wójta gminy Blizanów Sławomira Musioła odbędzie się we wtorek 30 maja o godz. 13:00 w siedzibie Gminnej Biblioteki Publicznej w Blizanowie. Wszyscy uczestnicy konkursu są zaproszeni i otrzymają dyplom i nagrodę, a laureaci i wyróżnieni trochę większe nagrody. Dzieci są zaproszone wraz z rodzicami/opiekunami/ nauczycielami!

Gmina Blizanów
Gmina Blizanów
Piękne stare dwory, wiejskie kościółki, malownicza dolina rzeki Prosny, znaczne obszary leśne, bogate w owoce i grzyby są największymi atrakcjami turystycznymi gminy. Pod względem gospodarczym oferujemy wysoką produkcję rolną i wolę współpracy, przychylność mieszkańców i władz gminy, korzystnie położone tereny i budynki dla prowadzenia działalności gospodarczej oraz atrakcyjne tereny uzbrojone w gaz, wodę, telefony. Atrakcyjność naszą zwiększają dogodne warunki komunikacyjne z Poznaniem, Łodzią i Wrocławiem. Możemy zapewnić Państwa, że w gminie Blizanów spotkacie się z uprzejmością i gościnnością jej mieszkańców, a ze strony władz z przychylnością i pomocą.

Zobacz także