W sali konferencyjnej w Jankowie Pierwszym nad siedzibą Gminnej Biblioteki Publicznej w Blizanowie odbyło się spotkanie promocyjne II wydania książki „Drewniane kościoły w powiecie kaliskim i Kaliszu” autorstwa etnografa i archiwisty Stanisława Małyszki. Pierwsze wydanie z 2022r. rozeszło się błyskawicznie. Był to efekt projektu realizowanego przez Stowarzyszenie Nasze Kaliskie przy wsparciu finansowym Samorządu Województwa Wielkopolskiego, Powiatu Kaliskiego oraz gmin: Blizanów, Ceków Kolonia, Godziesze Wielkie, Lisków, Mycielin, Opatówek i Stawiszyn. Inicjatorką powstania książki, a teraz jej dodruku była Alicja Łuczak – ówczesna radna powiatu kaliskiego, a obecnie poseł, która jest jednocześnie prezesem Stowarzyszenia Nasze Kaliskie. Gości witała Paulina Wróblewska – dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Blizanowie, która dla uczestników spotkania przygotowała prezent w postaci występu wokalnego Kornelii Raźniewskiej z Żernik. To studentka pierwszego roku studiów magisterskich Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, wokalistka Big Bandu „Po Godzinach”, śpiewane przez nią piosenki „Kochanie proste” i „Niepoprawny” są grane przez rozgłośnie radiowe i trafiły na czołowe miejsca list przebojów.
Wśród licznie przybyłych gości byli m.in.: Magdalena Marciniak - burmistrz gminy Chocz, Sławomir Musioł -wójt Gminy Blizanów, Marzena Kmieć - zastępca wójta Gminy Blizanów, Krzysztof Nosal -były starosta kaliski, radny powiatu kaliskiego, radni gminy: Blizanów, Pleszew, Gołuchów, dyrektorzy placówek kulturalnych z terenu powiatu kaliskiego: Anna Kubiak - dyr. Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kaliszu, Tomasz Potemkowski - dyr. Gminnej Biblioteki i Centrum Kultury w Koźminku, Stanisław Niklas - dyr. GOK w Blizanowie, Arkadiusz Błaszczyk - kierownik Biblioteki Głównej MBP w Kaliszu, Jakub Stanek z drukarni Super Print, aktorzy Teatru Prawie Wielkiego z Kowalewa, Katarzyna Reszke - nauczyciel historii wraz z uczniami Technikum im. św. Józefa w Kaliszu, liczni miłośnicy zabytków i literatury regionalnej, mieszkańcy powiatu kaliskiego i pleszewskiego.
W prezentacji multimedialnej przygotowanej przez autora można było zobaczyć fotografie, mapy, rysunki dotyczące 15 świątyń ze szlaku, który powstał w 2016r. dzięki pracy Wydziału Promocji, Informacji i Obsługi Rady Powiatu Kaliskiego we współpracy z przewodnikiem turystycznym Adamem Gostyńskim.
Prezentację książki wzbogaciły prace udostępnione przez blizanowski GOK, na których widnieją kościoły drewniane ziemi blizanowskiej. Długa kolejka po wpisy od autora świadczy o wytrwałości i autentycznym zainteresowaniu przybyłych na spotkanie gości, którzy wzmocnić się mogli poczęstunkiem przygotowanym przez organizatorów spotkania.
Książki w cenie 60 zł kupić można nadal w Gminnej Bibliotece Publicznej w Blizanowie w godzinach jej pracy.
Stanisław Małyszko studia ukończył na Wydziale Historycznym, Katedrze Etnologii Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego. Etnograf i dyplomowany archiwista. Od 1984 do 1992 roku pracował w Biurze Badań i Dokumentacji Zabytków w Kaliszu, a następnie do 2022r. w urzędach ochrony zabytków. Wiele lat współpracował z Muzeum Narodowym Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie przy dokumentacji majątków ziemskich, budownictwa folwarcznego i rezydencjonalnego, młynów, wiatraków.
Autor licznych publikacji naukowych i popularnonaukowych, kilku tysięcy dokumentacji: cmentarzy, wiatraków, kościołów i ich wyposażenia, kapliczek, figur i krzyży przydrożnych, budownictwa ludowego i folwarcznego z terenu: Wielkopolski, Podlasia, Pomorza, Opolszczyzny, Mazur i Sieradzkiego.
Autor 16 książek naukowych i popularno-naukowych:
„Majątki wielkopolskie, t. II, powiat pleszewski” (wraz z Łucją Gajdą) (Szreniawa 1994, II wyd. 1997)
„Majątki wielkopolskie, t III, powiat ostrowski” (Szreniawa 1996)
„Majątki wielkopolskie, t. VI, powiat kaliski” (Szreniawa 2000)
„Zabytkowe cmentarze przy Rogatce w Kaliszu” (Kalisz 2003, II wyd. 2012)
„Jedlec na przestrzeni wieków” (Kalisz 2009, II wyd. 2014)
„Z dziejów Krzywosądowa i okolic” (Gołuchów 2010)
„Tursko i okolice” (Gołuchów 2012)
„Z dziejów Jastrzębnik i sąsiednich wsi” (Kalisz 2013, II wyd. 2018)
„Czerminek, Czechel, Kucharki, Szkudła – zarys dziejów” (Gołuchów 2015, II wyd. 2017)
„Przydrożne kapliczki, figury i krzyże na terenie gminy Blizanów” (Bydgoszcz 2016)
„Na skraju Puszczy Pyzdrskiej. Wsie parafii Lipe na przestrzeni wieków” (Blizanów 2017)
„Przydrożne znaki wiary na terenie gminy Gołuchów” (Gołuchów 2017)
„Majątki Wielkopolskie, t. X, powiat krotoszyński” (Szreniawa, 2018)
„Kuchary, Macew, Popówek dawniej i dziś” (Gołuchów 2019)
„W krainie pamięci. Kaliskie cmentarze i miejsca pochówku dawniej i dziś” (Kalisz 2021)
„Drewniane kościoły na terenie powiatu kaliskiego” (Żelazków 2022).
Otrzymał liczne nagrody m.in. trzykrotnie Prezydenta Kalisza za osiągnięcia w dziedzinie ochrony i upowszechniania dziedzictwa kulturowego, Starosty Pleszewskiego. W 2007 r. został wyróżniony złotą odznaką „Za opiekę nad zabytkami” przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a w 2016 r. nagrodą „Laur Kultury” Starosty Ostrowskiego. Laureat stypendium Marszałka Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury w 2017 r. Uhonorowany w 2018 r. tytułem „Przyjaciel Powiatu Kaliskiego” i „Zasłużony dla Gminy Gołuchów”, a w 2022 r. przez Zarząd Województwa Wielkopolskiego honorową odznaką „Za zasługi dla Województwa Wielkopolskiego”.
Jego publikacje cieszą się dużym zainteresowaniem czytelników i większość miała kolejne wydania. Znalazły się one m.in. na półkach zagranicznych bibliotek uniwersyteckich m.in. w Niemczech, Francji, Włoszech, Anglii, USA.
Stanisław Małyszko to wieloletni popularyzator wiedzy o zwyczajach ludowych i kulturze tradycyjnej oraz zabytkach m.in. w internecie, na łamach prasy pleszewskiej i kaliskiej, na falach Radia „Centrum” w Kaliszu, Radia „Rodzina” w Kaliszu oraz na licznych spotkaniach autorskich m.in. organizowanych przez biblioteki.