1.png
2.png
3.png
previous arrow
next arrow
uniaprogramy rzadoweepuapBiuletyn Informacji Publicznej

Dzień po 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego młodzież z klasy ósmej Szkoły Podstawowej w Blizanowie pod opieką Ireny Tomczyk – nauczycielki historii uczciła pamięć uczestnika tych walk na ziemi kaliskiej, który zmarł w Jarantowie-Kolonii i najprawdopodobniej został pochowany w lesie w Piskorach.
Powstanie Styczniowe rozpoczęło się 22 stycznia 1863 r. Na terenie ziemi kaliskiej doszło do potyczki pod Borowcem (30 maja 1863r.) oddziału płk. Edmunda Calliera, gdzie zginęło 14 osób (pochowani w mogile na cmentarzu w Grodźcu). Siedem osób rannych rozeszło się po lasach Puszczy Pyzdrskiej, uciekając przed Rosjanami. Jeden z uciekających żołnierzy podobno dotarł do Jarantowa Kolonii, gdzie opieki udzieliła mu rodzina Mikołajczyków. Ponieważ za ukrywanie powstańców Rosjanie grozili ludziom spaleniem wsi, jego zwłoki zostały potajemnie wywiezione w kierunku Piskor i pochowane. Miejsce oznaczono okazałym kamieniem. Powstaniec nie jest znany z nazwiska. Opowieść o „kapliczce z powstania styczniowego” jest przekazywana ustnie z pokolenia na pokolenie wśród mieszkańców Piskor i okolic. Wioletta Kubiak - mieszkanka Jarantowa-Kolonii, członkini Stowarzyszenia Doliny Bawołu i Czarnej Strugi wysłuchała jej od Wiktorii Mikołajczyk, będącej rodziną gospodarzy udzielających schronienia powstańcowi.

Jak pisze Stanisław Małyszko w książce „Przydrożne kapliczki, figury i krzyże na terenie gminy Blizanów”: „W okresie międzywojennym stał wysoki drewniany krzyż ogrodzony sztachetowym płotkiem drewnianym. Krzyż ten został w okresie II wojny światowej być może usunięty lub przewrócił się w okresie powojennym. Później na rosnącej tu sośnie wisiał obrazek, a z czasem umieszczono drewnianą kapliczką szafkową, która nie dotrwała do naszych czasów. Miejscem tym opiekowała się przez wiele lat Helena Jędrzejak z d. Grajewska. Następnie przywieziono krzyż z likwidowanego nagrobka na cmentarzu i oparto go o pień sosny. Był to krzyż zrobiony z lastryko i posiadał wtopiony w ściankę frontową mniejszy krzyżyk z czarnego szkła. Natomiast do pnia sosny jeszcze w 2014 r. była przybita metalowa, seryjnej produkcji figurka Chrystusa Ukrzyżowanego. W 2015 r. w miejsce krzyża lastrykowego ustawiono drewniany krzyż.”, (który ufundowali sami mieszkańcy Piskor). Dziś grób powstańca oznakowany jest tabliczką ufundowaną przez Gminę Blizanów.
Pozwolenie na przeprowadzenie badań weryfikacyjnych „w celu rozpoznania nawarstwień kulturowych, określenia chronologii i ewentualnej ekshumacji szczątków ludzkich w miejscu domniemanego pochówku lub pochówków z okresu Powstania Styczniowego” uzyskała Gmina Blizanów 13.01.2023r. Program badań przygotowany przez Leszka Ziąbkę firmę MBL w 2021r. będzie wkrótce realizowany.
Grupie młodzieży towarzyszyli także: Paulina Wróblewska – dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Blizanowie i Stanisław Niklas – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Blizanowie.

Gmina Blizanów
Gmina Blizanów
Piękne stare dwory, wiejskie kościółki, malownicza dolina rzeki Prosny, znaczne obszary leśne, bogate w owoce i grzyby są największymi atrakcjami turystycznymi gminy. Pod względem gospodarczym oferujemy wysoką produkcję rolną i wolę współpracy, przychylność mieszkańców i władz gminy, korzystnie położone tereny i budynki dla prowadzenia działalności gospodarczej oraz atrakcyjne tereny uzbrojone w gaz, wodę, telefony. Atrakcyjność naszą zwiększają dogodne warunki komunikacyjne z Poznaniem, Łodzią i Wrocławiem. Możemy zapewnić Państwa, że w gminie Blizanów spotkacie się z uprzejmością i gościnnością jej mieszkańców, a ze strony władz z przychylnością i pomocą.

Zobacz także